365 Kredi

SMSle kredi notu öğrenme

SMSle kredi notu öğrenme

Bankadan kredi kullanabilmeniz için kredi notunuzun yüksek olması gerekmektedir. Bankalar kredi notu düşük olan müşterilerin kredilerine onay vermemekte ve çalışmak istememektedirler. Kredi notu finansal karneyi temsil etmektedir. Geçmiş dönem banka kredi ve kredi kartı ödemelerini zamanında yaparsanız kredi notunuz yüksek olur. fakat tam tersi banka kredi, kredi kart borçlarınızı ödemezseniz yasal sürecin de sonuna gelirseniz banka adınızı hem kara listeye alacak hem banka sicil kaydınız bozulacak hem de kredi notunuz düşecektir. Kredi başvurusu yapmadan önce bu nedenle kredi notunuzu öğrenmenizin faydaları olacaktır. En azından krediniz onaylanır mı yoksa tam tersi olumsuz mu sonuç alacaksınız öncesinden hesaplayabilirsiniz. Bankalar kredi verirken belirttiğimiz gibi kredi notunuzu araştırıyor ve ona göre karar veriyor. Bankadan kredi çekeceksiniz ama kredi notunuzu mu bilmiyorsunuz? Artık cep telefonunuzdan bir SMS ile kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

SMS ile Kredi Notu Sorgulama

SMS’le kredi notunuzu öğrenmek istiyorsanız öncelikle Türkiye’nin KKB sorgulama internet sitesi üzerinden üye olmanız gerekiyor. Bu sayede internetten de kredi notunuzu sorgulamanız mümkün.  Peki cep telefonunuzdan bir SMS ile kredi notunuzu nasıl sorgulayacaksınız? Cep telefonunuzun mesaj bölümünden ‘Riskim’ yazın boşluk bırakın, T.C kimlik numaranızı yazın veya vergi kimlik numaranızın son 4 rakamını yazın 4552’ye gönderin. Aynı gün içerisinde kredi notunuz tarafınızla paylaşılacaktır. Kredi not aralığı 0 ile 799 arasında değişmektedir.

0 ile 799 aralığında ki kredi notuna sahip iseniz bankadan hem kredi hem de kredi kartı kullanmanız zor olacaktır ve en tehlikeli sınıfta yer aldığınızı göstermektedir bu not aralığı. 800 ile 1299 aralığında ki kredi notuna sahip olan kişiler ise kefil ya da ipotek göstererek ihtiyaç kredisi kullanabilir. Fakat taşıt ve konut kredisi gibi yüksek rakamlı krediler onaylanmayacaktır. 1300 ile 1499 not aralığında yer alan kişiler ise az riskli grup olarak adlandırılmakta ve genel olarak çoğunlukla banka kredileri onaylanmaktadır. Son olarak 1500 ile 1699 not aralığında iseniz banka tüm kredinize olumlu cevap verecektir aynı durum 1700 ile 1900 not aralığında ki kişiler içinde geçerlidir.

Kredi notunuz düşük ise ilk olarak bankaya var olan tüm borçlarınızı ödeyerek yükseltmek için çalışabilirsiniz. Sonrasında ise düşük miktarlı kredi kartı alıp ödemelerini zamanında yaparsanız kredi notunuz yükselecektir. Eğer banka kredi ya da kredi kart borçlarınızın tamamını ödemezseniz maalesef kredi notunuz yükselmeyecektir. Bunun dışında kullanmadığınız banka hesapları da kredi notunuzu negatif etkileyecektir. Banka hesabınız kullanılma sa hesap işletim ücreti talep edilecektir ve ödeme yapmamanız belirttiğimiz gibi kredi notunuzun düşmesine neden olacaktır. Kısa mesaj ile Kredi notunuzu öğrenebileceğiniz gibi çek sorgulaması da yapabilirsiniz. Çek sorgulama işlemleri için ise;

Çek numarası sorgulama

‘Risk’ yazın boşluk bırakın, elinize geçen çekin numarasını yazın boşluk bırakın, kendi kimlik numaranızı veya vergi kimlik numaranızın son 4 rakamını yazın ve 4552’ye gönderin.  Yine aynı gün içerisinde çek sorgulamanız tarafınıza iletilecektir.

Başkasının kredi notunu sorgulama

Başka bir şahısın kredi notunu sorgulamak istiyorsanız eğer, bu sefer de ‘Risk’ yazın boşluk bırakın, sorgulamak istediğiniz kişinin kimlik numarasını yazın, boşluk bırakın, sorgulamak istediğiniz kişinin ilişkili olduğu bankanın adını yazın, boşluk bırakın, kendi kimlik numaranızı yazın 4552’ye gönderin.

ARTIK  kredi notu sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Yapmanız gereken sadece bir sms göndermek kadar basit bir işlem konu ile ilgili detaylara bakabilirsiniz.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ