365 Kredi

İş Bankası IBAN ile Para Yatırma Nasıl Yapılır?

İş Bankası IBAN ile Para Yatırma Nasıl Yapılır?

IBAN kelime anlamı olarak bankalardaki mevcut müşteri hesaplarının yerine kullanılacak olan ve para transferlerinin hızlı, hatasız ve az maliyetle gerçekleştirilmesi amacıyla belirli bir standarda göre oluşturulan uluslararası banka hesap numarası olarak tanımlanmaktadır. Her daim tercih edilen Vikipedia sözlüğüne göre de IBAN  para transferlerinin yanlış hesap numaralarına yapılmasını önlemek amacıyla ilk olarak Avrupa Birliği ülkelerinde ortaya çıkmış bir hesap numarası standardı olarak tanımlanmaktadır.

IBAN kelimesinin açılımı ise International Bank Account Number olarak geçmektedir.   İş Bankası IBAN ile Para Yatırma Nasıl Yapılır?
Ülkemizde Avrupa Birliği uyum süreci ile beraber yasal zorunluluk haline getirilen IBAN kullanımı ne yazık ki hala çok fazla yaygınlaşmamış durumda. Her müşteriye özel IBAN numarası olsa da para transfer işlemlerinde hala hesap numarası daha aktif olarak kullanılıyor ve tercih ediliyor. Para transferi yaparken standart bir hesap numarası sistemi oluşturmak adına kurulan IBAN kodu aslında ödemelerin çok daha kolay bir şekilde yapılmasını sağlayacaktır. Üstelik üst metinde de belirttiğimiz gibi işlemler daha da kolay gerçekleşmektedir.

İş Bankası iban ile para yatırma işlemlerinde tek yapılması gereken hesap numarası yerine IBAN kodu yazılmasıdır. İş Bankası havale ücreti ödememek için internetten havale yapma seçeneğini kullanan kişiler için yine aynı kural geçerlidir ve IBAN numarası yazan yere havale yapmak istedikleri IBAN numarasını girmeleri yeterlidir.  Toplam 26 haneden oluşan İBAN numarasının ilk 4 hanesi ülke kodu, sonraki 5 hane banka kodunu ve son 16 hane ise hesap numarasını içermektedir. Bu nedenle IBAN kodundan hesap numarasını bulmak isteyen kişilerin son 16 haneyi kullanmaları yeterli olacaktır.

365 Krediİş Bankasında hesabınız var ve IBAN numarasını bilmiyorsanız İnternet bankacılığı kullanarak öğrenebilirsiniz Kullanıcı adınız ve şifreniz ile giriş yapmanız yeterli olacaktır. Dileyenler ya da internet bankacılığı şifresini bilmeyen kişiler İş Bankası günün her saat aktif olarak daimi hizmet veren müşteri hizmetlerini de arayabilirler.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ