365 Kredi

Kredi Notu Bilgileriniz Kaç Ayda Bir Güncellenir?

Kredi Notu Bilgileriniz Kaç Ayda Bir Güncellenir?

Banka kredisi kullanabilmeniz için en önemli etmenlerden birisi de kredi notudur. Banka nezlinde güvenilir bir müşteri olup olmadığınız kredi notunuza bakılarak karar verilmektedir. Eğer sık sık bankaya kredi başvurusu yapıyor ve olumsuz cevap alıyorsanız bunun temel nedeni kredi notunuzun düşük olmasıdır.

Kredi Notu Neden Düşer

Kredi notunun düşme nedeni düzensiz ödeme tablosudur. Bankaya kredi ya da kredi kartı gibi borçlarınızı düzenli ödemezseniz bu durum kredi notunuza yansıyacak ve kredi notunuz da düşecektir. Buna ek olarak da son zaman da yapılan güncellemeler ile elektirik su ve doğalgaz fatura ödemeleri de direk olarak kredi notunu etkilemeye başladı. Faturalarınızı ödemezseniz ve sık sık kesintilere mağdur kalırsanız kredi notunuz düşecektir. Tabi ki kredi ödemenizi bir hafta geciktirdiniz fiye kredi notunuz düşmez. Banka ödemenizi yapmanızı için 90 gün yani 3 aylık bir süreç verir size. Bu süre zarfında da gerekli ödemeleri yapmanız için tarafınıza ihtarlar yönlendirilmektedir. Eğer bu süre zarfından herhangi bir adım atmaz ve ödeme yapmazsanız kredi notunuz düşecek, adınız kara listede yer alacak ve banka siciliniz bozluacaktır.

Kredi Notu Nasıl Yükselir

Kredi notunuzu yükseltmek için bankaya olan borçlarınızı ödemeniz gerekiyor. Borçlarınızı ödemeden herhangi bir süre zarfı içerisinde düzelmesini beklemek hata olacaktır. Bankaya olan borçlarınızı ödedikten sonra da düşük limitli bir kredi kartı alıp kullanmaya başlayabilir ve ödemelerinizi düzenli olarak gerçekleştirirseniz de kredi notunuz yükselecektir. Eğer uzun bir süre ödeme yapmadıysanız adınız kara liste de yer alacaktı ve kişinin kara listeden çıkması da yaklaşık 5 yıllık bir süreyi kapsamaktadır. 5 yıl içerisinde listede güncelleme yapılır ve sizde ödemelerinizi yapmış olursanız adınız kara listeden çıkacaktır. Sonrasında banka ile çalışmalarınıza devam edebilirsiniz. Ani para ihtiyaçlarınıza karşın sizde kredi notunuzun düşmemesine gereken özeni göstermelisiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ