365 Kredi

Çek Bozdurma veya Kırdırma Ücreti

Çek Bozdurma veya Kırdırma Ücreti

Özellikle ticari işlemler de çek oldukça fazla karımıza çıkmaktadır. Çek kullanımında belirli vade verilmektedir ve kişiler vade geldiğinde ilgili çeki banka ya da faktoring şirketleri aracılığı ile TL’ye çevirerek kullanabilirler. Elinizde 3 ay sonra vadesi olan bir çek var fakat bu süre zarfından önce paraya ihtiyacınız oldu, çeki bozdurabilir yani diğer bir adı ile kırdırabilirsiniz. 3 ay sonra alacağınız ödemeyi beklemek zorunda kalmazsınız. Çek bozma işlemini ağrılıkla da faktoring firmalar yapmaktadır.

Senetle Kredi Veren Faktoringler

Hem çek bozma işlemi hem de faktoring firmalar yasaldır. Fakat her sektörde rastlayabileceğiniz gibi bunda da dolandırıcılar var işi yasla olarak yapmayan el altından yürütmeye çalışan kişilerden bahsediyoruz. Çek bozdururken bu kişiler ile çalışmamaya özen gösterin aksi halde maddi kayıplar yaşayabilirsiniz. Çek bedelinin kat kat altında para ödeyebilirler size hatta çekinizi alıp para vermeyenlerle de karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle dikkatli adım atmanız gerekmektedir.

Çek bozdurma ücreti %4 ile % 5 arasında komisyon olarak değişmektedir. Çek kırdıracağınız şirket anlaşmanıza göre çek rakamından % 4 de komisyon alabilir % 5 de bu şirkete bağlıdır. Örneğin 5 bin TL değerinde çek bozdurma işleminde % 4 komisyon üzerinden hesaplama yaparsak 200 tl karşı tarafa ödeme yapmanız gerekecektir. Evet oldukça ciddi bir ödeme yapmış olsanız da maalesef zor durum da kalınca bu rakam kişilerin gözüne görünmeye biliyor.

Çek bozdurma işlemi ve işlem ücreti üst metinde sıraladığımız gibidir. Çek vadenize daha var ise nakit paraya olan ihtiyacınız arttı ise sağa sola borçlanmayım diyorsanız çek bozdurma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ödemeniz gereken tutar hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak için faktoring şirketleri ile iletişime geçebilirsiniz. Yapacağınız kısa bir araştırma ilgili şirketlerin telefonlarına ulaşarak iletişim kurabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Muhsin dedi ki:

  5000TL’lik bir çekten %4 Komisyon alınırsa 2000TL Komisyon ödenmiş olmaz. 5000*4%=200TL Yani 200TL bi komisyon ödenir, metindeki hesaplama yanlış.

  1. admin dedi ki:

   Düzeltme için teşekkürler. Matinde atılan bir sıfır fazlası düzeltilmiştir.

 2. başak dedi ki:

  çeki faktoringe veridiğimizde aradaki fark neye göre hesaplanıp kalanı bize veriliyor

 3. Osman gönültaş dedi ki:

  5 aylık 20bin çeke komisyon ne çıkar

BİR YORUM YAZ