365 Kredi

Kredi KDV’si Nasıl Geri Alınır

Kredi KDV’si Nasıl Geri Alınır

Geçtiğimiz günlerde gündemi oyalayan ve tüketicilerin aklında soru işareti oluşturan kredi KDV ödemeleri hakkında gerekli araştırmaları yaptık ve sizler ile paylaşmak istiyoruz. Öncelikle ilgili konu sadece konut kredilerini kapsıyor. Taşıt kredisi ya da tüketici kredisi ile alakalı herhangi bir etmen söz konusu değil. Konut kredisi kullanımında finansal kiralama yöntemi ile ev sahibi olduğumuz için belirli oranlar da KDV ödemesi yapıyorduk. Tüketiciler Birliğinden gelen açıklamalara göre artık bu KDV ödemesinden tamamen muaf tutulduk. Peki zamanında geçmiş dönemler de ödeme yapan kişilerin, geri alması mümkün mü ve nasıl bir yol izlemeleri gerekiyor?

Konut Kredisi KDV Geri Alımı

Kredi kullanarak sahip olduğunuz ev 150 m2 altında ise % 1 oranında, 150 m2 üzerinde ise % 8 oranlarında KDV ödemesi yapılmakta idi. Belirttiğimiz oranlar da yaptığınız ödemeleri geri alma hakkına sahipsiniz. Özellikle yüksek rakamlar da kredi kullanan kişiler ciddi ödeme yapmak zorunda kalmış idi. İzlemeniz gereken işlem basamakları dosya masrafı alımı ile neredeyse aynı. İlk olarak Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapmanız gerekiyor.

Tüketici Hakem Heyeti kararına göre de geri alabilirsiniz. Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir diğer madde ise KDV oranı 2320 TL’yi geçmiyor ise Kaymakamlık Hakem Heyetine, 2320 TL ve 3480 TL’ye kadar olan alımlarınız için İl Hakem Heyetine ve son olarak da 3480 TL üzeri alımlarınız da Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapmanız gerekmektedir. İlgili detaya dikkat ederek zaman kaybı yaşamaktan kurtulabilirsiniz. Dilekçenizi de hazır ederek işlemlerinizi hızlandırabilirsiniz.

Yapılan düzenlemenin özellikle konut kredisi faiz oranlarının fazla olmasına bağlı olarak düşüş yaşanan emlak ve aynı şekilde inşaat sektörünü canlandırması bekleniyor. 2 ay gibi bir süre öncesinde düşürülen oranlar kaldırılan KDV derken kişiler erteledikleri konut hayallerini yeniden gündeme getirmeye başladı. Hem satan taraflar hem de alıcı taraf ilgili karardan oldukça memnun. Sizde sıraladığımız işlemlerini yerine getirerek daha fazla beklemeden iade işleminizi tamamlayabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ