365 Kredi

Freelance Çalışanlar Vergi Veriyor Mu

Freelance Çalışanlar Vergi Veriyor Mu

Tam zamanlı çalışmayan kişiler, yarı zamanlı yani freelance olarak çalışmaktadır. Frelaance çalışanların sorumlulukları yok gibi dursa da durumu bu şekilde algılamamak lazım. Serbest zamanlı da olsa çalıştığınız ve belirli bir oranda geliriniz olduğu için vergi ödemesi yapmanız gerekebilir. Örneğin yasal olarak çalışıyorsanız home ofis tarzı bir iş yeriniz var ise verdiğiniz hizmet karşılığında taraflar sizden fatura talep edebilir, bilindiği gibi de fatura kesen kişi ya da şirketler de vergi ödemelerini yapmak zorundalar.

Part Time ve evden çalışanların vergi ödemesi gerekiyor ama hangi verdi çeşidine tabiler bunun da bilinmesi gerekiyor. Örneğin Freelance işleri için iş yeri açan kişiler arasında iseniz üst metinde de belirttiğimiz şekilde serbest meslek çalışanı olarak sistem de kayıtlı oluyorsunuz, bu nedenle gelir vergisi ödemesi yerine stopaj ödemesi yapmanız gerekmektedir. Eğer bu şekilde olarak çalışır ve şirket açmazsanız stopaj ödemek zorunda kalmazsınız. Kişilerin yanında maaşlı olarak çalışan freelance kişilerin sayısı bir hayli fazla.

Özellikle Freelance çalışanların daha çok öğrenci olduklarını düşünürseniz, şirket açan kişilerin sayısı da bu nedenle az oluyor. Evden olarak çalışıp şirket açan kişiler ise hem daha kolay kurulmasından hem de daha uygun olmasından şahıs şirketi açmaktadırlar.  Kurulumu kadar şirketi geri kapamakta kolay ayrıca masraf olarak da bakıldığında şahıs şirketleri daha uygun fiyatlara açılmaktadır. Ayrıca belirtmemiz de fayda var ki Freelance iş yeri açtığınız da şahıs şirketi olsun ya da olması önemli olmaksızın Bağ- kur ödemelerinizi yapmalısınız.

Ayrıca sağlık giderleri için Bağ- kur ödemelerinizi yapmanın size artısı olacaktır. Bu durum da karar vermek tamam kişilere kalıyor. Dileyen kişiler başka bir yer de freelance olarak çalışıp vergi ödemez ya da Bağ- kur sürecini takip etmek zorunda kalmaz, sigorta ödemeleri iş veren tarafından yapılır. Dileyenler de daha çok iş bağlamak farklı alanlarda da olsa daha fazla kazanmak için freelance çalışmalarında şahıs ofisi açabilirler.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ