365 Kredi

Askere Giden Dönüşte İşine Geri Dönebilir mi?

Askere Giden Dönüşte İşine Geri Dönebilir mi?

Erkek çalışanların en çok korktuğu detaylardan birisi askerlik dönüşü işsiz kalmaktır. Kişi vatani görevi öncesi çalışıyor ise tekrar dönüşte aynı işine devam etmek istiyor ve yasalarca bu durum garanti altına alındı.  Her çalışan ve henüz askere gitmeyen kişilerin ilgili yasayı ve getirilerini bilmeleri gerekiyor. İş veren tarafından yaşatılacak mağduriyetin önüne bu şekilde geçebilirler.

İlk olarak askere gitmek için mevcut içinden istifa eden kişiler kıdem tazminatına hak kazanabilir. Hatta askerlik görevini yerine getirecek kişi 5 yıldır aynı iş yerinde çalışıyor ise 5 aylık brüt ücreti tutarında ki tazminatı alarak askere gidebilir. Askere gidecek olan kişinin istifa ile kıdem tazminatı alabilmesi için aynı iş yerinde en az 1 yıldır çalışıyor olması gerekiyor. Aksi halde 1 yıldan az süredir çalışan kişiler kıdem tazminatından faydalanamaz. Tekrar haber konumuza dönüş yapalım belirttiğimiz gibi askerlik görevinizin bitiminde iş veren tekrar sizi işe almak ile sorumludur.

Varsayalım ki askerliğiniz bitti tekrar dönüş yaptınız iş veren ile görüştüğünüz de eski çalıştığınız pozisyonun dolu olduğunu gördünüz bu durum da ise iş veren gerekli pozisyon ya da yakın bir iş alanı açıldığında ilk olarak sizi işe almak zorunda. Peki iş veren sizi tekrar işe almaz ise ne olur, cezai yaptırımı var mı? Evet iş veren sizi işe almaz ise cezai yaptırımla karşı karşıya kalacaktır ve 3 aylık ücret tutarında size tazminat ödemek zorundadır.

Taşeron işçilerin kadrolaşması alanında da askere gidecek olanlar düşünülerek düzenlemeler yapıldı. Kişi kadro hakkını askere gittiği için kaybetmeyecek. Askerden geldikten sonra ilgili alanda başka bir çalışan olsa da yine de diğer kişi de işe alınacak. Özetle belirtelim ki askere gitseniz de hem giderken hem de askerden döndüğünüz de yararlanacağınız planlara hak var. Bilinçli davranarak sizde bu şekilde adım atabilir ve askerlik sonrası işsiz kalmazsınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ