365 Kredi

Yırtık Parayı Alan Bankalar

Yırtık Parayı Alan Bankalar

Bir kısmı yırtılmış, hasar görmüş paralarınızı değiştirerek kullanmanız mümkün. Paranızın yırtılması kullanamayacağınız anlamına gelmiyor. 

Yırtılan Parayı Bankalar Değiştirir Mi

Türkiye Merkez Bankasının Türk Lirasının itibarını koruma ile alakalı mevzuatı gereği para değişimi yapabilirsiniz. Elinizde ki yırtık paraları değiştirebileceğin banka Ziraat Bankasıdır. Ziraat bankasına yırtımış olan paranız ile giderseniz ve değiştirmek istediğinizi söylerseniz gerekli işlemleri yaparak paranızı değiştirerek yerine yırtık olmayan para tarafınıza verilecektir.

Elinizde ki para yırtık kısmı % 50’den az ise belirttiğimzi şekilde Merkez Bankası ya da Ziraat bankasına giderek değiştirebilirsiniz. Peki paranın hasar görmüş yırtılmış kısmı % 50’den fazla ise değiştirmeniz mümkün olmayabilir. Yırtılan hasar gören paranın değiştirebilmesi için seri numarasının okunuyor olması gerekmektedir. Seri numarası okunmaz ise maalesef yine paranızı değiştirilmeyecektir. Ayrıca bankayı para değişim öncesi gitmeden aramanızın faydası olacaktır.

Bantla parayı yapıştırmaya çalışsak da malesef başarılı olmayabiliyor ve para kullanılmaz bir hale gelebiliyor. Bu ndenle paranızı yapıştırmak yerine yırtılan hasar gören paranızı değiştirebilirsiniz.

Ucu Yırtık Parayı Hangi Banka Alır

Paranızın yırtıldığında değiştirebilmeniz için var olan hasarın % 50 ya da % 50 den az olması gerekiyor. Eğer hasar % 50 den fazla olur ise malesef değiştiremezseniz. Ayrıca hasar % 50’den az olsa da seri numarasının okunabilir olması gerekiyor. Seri numarası okunmaz ise makesef banka yine değişime izin vermeyecektir.

Ucu Yırtık Parayı Hangi Banka Alır sorunuzun cevabını verelim; Merkez Bankasının Türk Lirası ve İtibarını Kuruma mevzuatına bağlı olarak Merkez bankasından para değiştirme işleminizi belirttiğimiz şartlara bağlı olarak yapabilirsiniz. Eğer Merkez Bankasına gidemezseniz Ziraat Bankası şubeleri aracılığı ile de yırtık olan paranızın değişimini yapabilirsiniz.

Evet yırtıla hasar gören paralarınızı değiştirmeniz mümkün fakat her banka bu hizmeti vermiyor. Rastgele bir bankaya girerek para değiştirmek istediğinizi söylediğiniz de olumsuz cevap alabilirsiniz.

Yırtılan, hasar gören paralarınızı TC. Merkez Bankası aracılığı ile değiştirebilirsiniz. Merkez Bankasının Türk Lirasının itibarını korumakla alakalı olan mevzuatında değişim ile ilgili gerekli bilgi aktarımı yapılmıştır. Özellikle elinizde ki para % 50’den az bir hasar içeriyorsa Merkez Bankası olmadan değişim yapmanız imkansız denecek kadar zordur.

Para değişim esnasında dikkat edilen en temel nokta ise seri numaranın okunur bir halde olmasıdır. En azından yırtık olan para birleştirildiğinde seri numarası okunmalıdır.

Eğer para üzerinde ki hasar % 50 den fazla ise üzerinde yazan bedelin yarısı olacak şekilde değişim yapılmaktadır.Örneğin 100 TL paranız % 50 den fazla olacak şekilde yırtıldı. Merkez bankasına gittiğiniz de değişim esnasında size 50 TL banknot verecektir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ