365 Kredi

En Kolay Çek Karnesi Veren Bankalar

En Kolay Çek Karnesi Veren Bankalar

Çek karnesi diğer adı ile çek defteri prestij sembollerinden biri halini almıştır. Özellikle büyük işletmelerin olmazsa olmazlarından birisi de çek karnesidir. Çek karnenizi ülkemizde hizmet veren özel ya da kamu bankalarından temin edebilirsiniz.

Çek Karnesi Nasıl Alınır?

Çek genel de ticari faaliyetler de karşımıza çıkmaktadır. Ticari faaliyetler esnasında tarafların para ödeme konusunda kullandığı usüllerdendir.  Çek karnesi kullanımı bizlere büyük kolaylıklar sunmaktadır. Ödeme için özellikle yüklü ödemeler için nakit para aktarımı yapmak ya da taşımak zorunda değilsiniz. Direk çek yazabilir ve ödemeyi bu şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Çek karnesini bankalar aracılığı ile alabilirsiniz. Bankanın müşteri olun ya da olmayın çek karnesi alarak kullanıma başlayabilirsiniz. Çek karnesi almanız için ve kullanıma başlamanız için bazı şartları yerine getirmeniz gerekmektedir.

Rastgele banka şubesine giderek çek karnesi alamazsınız. Banka talebinizden sonra sizin hakkınız da kısa bir araştırma yapacaktır. Araştırma sonrası uygun görülmeniz halinde banka onayı verecel ve çek karnenizi sunacaktır.

Banka çek karnesini aldığınıza dair makbuz imzalattıktan sonra çek karnenizi size teslim edecektir ve sizde kullanıma başlayarak ticari işleriniz de ödemelerinizi çek karşılığı yapmaya başlayabilirsiniz.

Halk Bankası Çek Karnesi Nasıl Alınır?

Özellikle de çalışma hayatında her geçen gün önemini arttıran ödeme kanalları arasında yer alan çek karneleri aynı zamanda ticari bir prestij olarak görülmektedir. Çok zor çek karnesi başvurusu kabul eden bankalar arasında yer alan Halk Bankası bu özelliği sayesinde ticari prestij kazanmak isteyen kişilerin ve şirketlerin ilgilerini çekmektedir. Halk Bankası çek karnesi başvurusu için mutlaka bankanın müşterisi olma yani bu bankada hesabınızın bulunması gerekmektedir.

Hesap açtıktan sonra çek karnesi başvurusu işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Banka çek karnesi vermek için kredi istihbaratı yürütecek ve bu istihbaratın olumlu sonuçlanması halinde kredi başvurunuzu onaylayacaktır. Halk Bankası çek başvurusu onaylanması durumunda onay verilen çek yaprağı sayısına bağlı olarak değişen miktarda çek karnesi ücreti talep edecektir. Bu ücretin tahsil edilmesi ile beraber çek karneniz size teslim edilecek ve ödemelerinizi bu karne ile yapmanıza olanak sağlanacaktır.

Ancak bankanın karşılıksız çek uygulamaları çok serttir ve kesmiş olduğunuz bir çekin bile karşılıksız çıkması durumunda elinizde olan diğer çek yapraklarını talep etme hakkı bulunmaktadır. Bu konuda Halk Bankası çek sorgulama işlemi size yardımcı olacaktır. Kestiğiniz çekleri ve tahsile verdiğiniz çekleri bu ekran üzerinden takip edebilir ve ödeme düzeninizi buna göre ayarlayabilirsiniz.

Çek karnesi almak için gerekli belgeler

Banka her isteyene tahmin ettiğiniz gibi çek karnesi vermemektedir. Çek karnesi alabilmeniz için ilk olarak bankaya sunmanız gereken evrakları eksiksiz temin etmelisiniz. Bu evrakları da;

  • Fotoğraflı nüfus cüzdanı örneği
  • İkametgah (yerleşim yeri) belgesi
  • TC Kimlik Numarası
  • Tacir olanların ticaret sicil kayıtları (güncel faaliyet belgesi, yetki belgesi, noter onaylı imza sirküleri) olarak sıralayabiliriz.

Çek karnesi alabilmeniz için de finansal kayıtlarınızın iyi olması ve kredi notunuzun düşük olmaması gerekmektedir. Banka hakkınızda araştırma yaptıktan sonra çek karnesi talebinize cevap verecektir. Ayrıca bankadan çek karnesi alabilmeniz ve kullanmanız için illa ki bankanın müşterisi olmak zorunda değilsiniz. Banka çek karnesi almanız için sizden teminatta talep etme hakkına sahiptir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ