365 Kredi

Yabancı Yatırımcılar İçin Yapılan Teşvikler

Yabancı Yatırımcılar İçin Yapılan Teşvikler

Büyümekte olan ülkelerde devlet desteği, ülkenin hem dış piyasalarla olan rekabeti hem de iç piyasalardaki büyümesi açısından hayli yüksek bir öneme sahiptir. Herhangi bir girişimci yatırım yapma kararı aldığında, kâr etmeyi amaçlamaktadır. Dolayısıyla girişimcinin, yatırımının kâr getireceğinden emin olmadan herhangi bir girişimde bulunması zordur. Bu durumun bilincinde olan her devlet de girişimcilerin yatırımda bulunması adına, yatırımcıya bir takım teşvikler sunmaktadır. Biz de bugünkü yazımızda siz okuyucularımıza devlet teşviklerinden yararlanmanın faydalarını ve bu teşviklerin neler olduğunu açıklayacağız.

Yabancı Yatırımcılara Sağlanan Devlet Teşvikleri

Bildiğimiz gibi Türkiye’de 2009 yılında yenilenen teşvik yasası ve 6111 sayılı Torba Yasa adıyla bilinen kanun sayesinde, yabancı yatırımcılara yönelik teşviklerde de iyileştirilmeye yönelik değişiklikler yapılmıştı. Son olarak 1 Ocak 2012 tarihi ile geçerli olan teşvik sistemi aşağıdaki gibidir.

Genel Yatırım Teşvik Uygulamaları: Bu uygulama, gümrük vergisi muafiyetini ve KDV muafiyetini kapsamaktadır.

Bölgesel Yatırım Teşvikleri: Yine bu uygulamada da Gümrük Vergisi ve KDV muafiyeti söz konusudur. Ek olarak %50’den başlayan oranlarda bölgesel vergi indirimi uygulanmaktadır.

Büyük Ölçekli Yatırım  Uygulamaları: Yatırımcıya arazi tesisi ile birlikte bölgesel vergi indirimleri ve sosyal sigortalar prim desteği de sunulmaktadır.

Stratejik Yatırım: Bu uygulamasında belirlenen koşullar doğrultusunda vergi ve KDV indirimleri mevcuttur. diğer maddelerden farklı olarak devletin 1. bölge olarak belirlediği alanda yatırım tapma arzusunda olan şirketler için bu indirim %90’a kadar ulaşabilmektedir.

Sıralamış olduğumuz tüm uygulamalar hem yerli hem de yabancı yatırımcıları eşit oranda kapsamaktadır.

Devlet Teşvikinin Faydaları Nelerdir

*Vergi, resim ve harç istisnası, gümrük vergisinden muaf tutulma ve yatırım indirimi gibi mali teşvikler, yatırım maliyetini düşürmenizi sağlar.

*Aynı zamanda bu teşvikler işletme kredisi, yatırım destekleme ve teşvik primi, düşük faizli iç ve dış yatırım indirimi gibi finansal teşvikler ve yatırımcının finansman fonu uygulaması sayesinde,  yatırımcıya destek olmakta ve kolaylıklar sağlamaktadır.

*Uygun arsa ve arazi temini, bölgelerin altyapı yatırımlarının devlet tarafından finanse edilmesi ve ilk iki maddede belirttiğimiz sebepler sayesinde, yatırımcının karlılığı da artmaktadır.

Hükümetten Dış Ticarete Teşvik

İhracat alanında da devlet birçok teşvik ve destek sunmaktadır. Sunulan desteklerin hem ihracatçılara hem de ekonomiye de birçok katkısı bulunmaktadır. Örneğin ihracatçı birliklerine başvuru yaparak ticari alanda faaliyet gösteren ihracatçı kişiler destek alabilir. Alınacak destek oranı ise % 50 olarak belirlenmiştir.

Desteğin Kapsamı: ISO 9000 Serisi ,ISO 14000 ,CE İşareti ,Uluslararası Nitelikteki Diğer Kalite ve Çevre Belgeleri ,ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetimi Sistemi Belgeleri ,Tarım Ürünlerine İlişkin Belgelendirme İşlemlerini kapsamaktadır.

Talep edeceğiniz destek rakamının % 50 si sizlere verilecek ve kullanımınıza açılacaktır. Yine ihracatçı birliklerine başvuru yaparak yerli fuar organizasyonlarında % 50 destek alabilirsiniz. Araştırma ve geliştirme yani Ar- Ge alanında da destekler sunulmakta, teşvikler verilmektedir. Yeni bir ürün üretilmesi, var olan ürünün kalite ve standartlarının artırılması, maliyet düşürücü yeni tekniklerin uygulanması gibi alanlar da projelere sermaye kapsamında % 50 teşvik sunulmaktadır.

Ürün geliştirme alanında destekten yararlanmak için sunacağınız projelerin azami destek süresinin 2 yıl olması gerekmektedir. Yurt içi fuar alanlarında destek alabildiğiniz gibi yurt dışı fuarlar içinde detsek ve teşvik alabilirsiniz.

Yurt içi fuar desteği % 50 iken yurt dışı için teşvik limiti % 70 olarak belirlenmiştir. İhracat alanın daha da fazla geliştirilmesi için belirtilen destekler ve daha fazlasından yararlanabilirsiniz Temel amaç ihracatı geliştirmek ilen buna ek olarak da yurt Dışında Yapılan Araştırmalar Türk ürünlerinin hedef pazarlardaki ihracat potansiyellerinin değerlendirilebilmesi için söz konusu ülkelerde pazar araştırması incelemelerinin yapılması da sunulan teşvik destekleri nedenleri arasında yer almaktadır. Marka, tanıtım ihracat faaliyetleri içinde aynı teşvik ve destekler kullanıma açık bir haldedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ