365 Kredi

Trafik Sigortası Primi İadesi Geri Alma

Trafik Sigortası Primi İadesi Geri Alma

Araçlarınıza trafik sigortası yaptırmadan önce kullanmanız ya da trafiğe çıkmanız yasaktı. Zorunlu olan sigortalar listesinde yer alan trafik sigortasıyla alakalı olarak gündem de yer alan haberlerden birisi ödenen primlerin geri verilmesi oldu. Trafik sigorta bedellerinin yüksek olması tüketici tarafından en çok şikayet edilen durumlardan birisiydi. İlk olarak 2016 yılı içerisinde bu konuyla alakalı düzenleme yapılacağının müjdesi verilmişti.

Trafik sigortası yapan şirkeler 2014 Haziran ayı ile 2015 Eylül ayını kapsayan 15 aylık süre içerisinde alınan fazla primlerin Temmuz ayı sonu itibari ile iade işlemlerine başlayacak. İlgili prim iadesi neredeyse 1 milyona yakın sürücüyü ilgilendiriyor. Kimler para iadesi alabilecek maddeler halinde sizler ile paylaşarak haberimize devam edelim;

Geçmiş yıllarda araç sahibi olun ve sonrasında aracını satan Haziran 2014’ten Eylül 2015’e kadarki 15 aylık sürede, yeniden araç satın alıp, trafik sigortası yaptırmış ve hasarsız sürücüler iade alabilecek. Şirket ilk olarak kişinin hasarlı kazası var mı inceleyecek. Hasar yok ve sigorta yaptırırken ilk kez trafiğe çıkan sürücüler için yapılan 4. kademe poliçe olarak adlandırılan trafik sigortası yapılanlar iadelerini alacak. İadelerin 31 Temmuz 2016 tarihi itibari ile başlayacağını belirtmiştik. Fakat kaza tespit ve tutanak incelemesi ve bu şekilde iade yapılacak kişi sayısının fazla olmasına bağlı olarak ilgili süreç 2 yıl içerisinde tamamlanacak.

31 temmuz 2018 itibariyle son gün almadığınız iadeniz varsa acele edin.

Geri iade tutarınız şirkete belirttiğiniz hesap numarasına aktarılacaktır ve ortalama 100 TL değerinde ödeme alacaksınız. Geri iadeye hak kazanıp kazanmadığınızı ve ödeme alacağınızı öğrenmenin en kolay yolu ise bağlı olduğunuz şirket TC kimlik numaranız ile sitesinde yayınlayacak ayrıca bunun yanı sıra SBM yani Sigorta Bilgi Merkezi resmi web adresi üzerinden de sorgulama yapabilirsiniz, kişi listesi bu alanda da yayınlanacak. Takip ederek iade alıp alamayacağınızı öğrenebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ