365 Kredi

TROY Nedir? TROY Ödeme Sistemi Başladı Mı? TROY Anlaşmalı Bankalar ve Kartları

TROY Nedir? TROY Ödeme Sistemi Başladı Mı? TROY Anlaşmalı Bankalar ve Kartları

Troy , Türkiyenin ödeme yöntemi markası olarak yakın zamanda hayata geçiyor. BKM ( Bankalararası Kart Merkezi ) uzun süredir çalışmaları devam eden ulusal ödeme yöntemi TROY ‘un yakın zamanda hayata geçeceğini açıkladı.Peki TROY nedir? Kredi kartlarının ve banka kartlarının sağ alt köşesinde yer alan Mastercard ve Visa gibi ödeme yöntemlerinden biridir.Bir Türk markası olan TROY’da artık kartların bu bölümünde yer alabilecek.Marka ismini ise ‘Türkiye Ödeme Yöntemi’ isminin kısaltmasından alıyor.Türkiye ‘TR’ Ödeme Yöntemi ‘OY’ harfleri ile oluşuyor.

Troy kartlar ile bankalar uluslararası anlaşmalar sağlarsa yurtdışında alışveriş yapılabilecek.Kart aidatlarının olup olmayacağına bankalar karar verecek ancak aidatların şuan kullanılan kart aidatlarından düşük olması bekleniyor.Tüm Türkiye’de pos cihazları ve atmlerde kullanılabilecek.İnternet üzerinden alışveriş de mümkün.

Troy Ödeme Sistemi Başladı Mı?

Troy hayatımıza ne zaman giriyor? BKM genel müdürü Soner Canko yapmış olduğu açıklamada sistemin 2016 yılı içerisinde hazır olacak şekilde çalışmaların yürütüldüğünü bildirdi.Tüm Atm , pos cihazlarında 1 Nisan 2016 tarihinden itibaren kullanılabilecek.

Türkiye Ödeme Yöntemi’nin kısaltması olan Troy ile birlikte Türkiye kendi ödeme düzeneğini oluşturmaktadır. Bu sayede ülke genelinde ortak bir kart ödeme sistemi ile birlikte kredi kartları ve pos cihazları uyumlu hale getirilebilecektir.

Troy ödeme sistemi ile bankacılık sektöründe bulunan kredi kartlarının tek bir çatı halinde birleşmesi mümkün olacaktır. Bu sistemin ilerleyen günlerde başlaması bekleniyor. Ödeme sistemlerinde bulunan birtakım sorunların giderilmesi ile birlikte sistemdeki güvenlik açıkları da giderilmeye çalışılıyor. Bu sayede ödeme sistemlerinde bulunan işlemler hızlı bir şekilde yapılabiliyor.

Faiz oranlarının veya vade miktarlarının belirlenmesi ise çeşitli araştırmalar sonucunda ortaya çıkacak. Türkiye genelinde değerlendirilmesi mümkün olan bu ödeme sistemi ile birlikte banka kartları taksit seçeneklerinde ve indirim imkanlarında çeşitli avantajlara sahip olabilecek. Bu ödeme işlemlerinde bulunan önemli unsurlardan birisi de güvenlik yönünden çok çalışılmasıdır. Bu sayede internet üzerinden de ödemeler yapılabilecektir. Ödemelerin hızlı ve güvenli bir şekilde yapılabilmesi için internet üzerinden Troy sisteminin tanımlanması ve kullanılması gerekir.

Troy Logolu Kartları Hangi Bankalar Verecek

Geçtiğimiz Nisan ayında yapılan açıklamalar ile Troy logolu kredi kartları hakkında bilgi verilmişti. Troy kredi kartları tamamen milli üretimimiz olarak tanımlanmaktadır ve Bankalararası Kart Merkezi tarafından oluşturulmuştur. Sistem hem banka kartlarında hem de kredi kartlarında aktif olarak kullanılabilmektedir. Türkiye’ye ait bu ödeme sistemi ile gelişen ülkemize artı adımlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Troy logolu kredi kartı ya da banka kartı kullanımı sadece ülkemiz de gerçekleşebilecek. Yurt dışı kullanımı için Master Card ve Visa logosu olan kartlara sahip olmanız gerekebilir.

Şuan aktif olarak kullandığınız karttan herhangi bir otomatik geçiş söz konusu olmayacak siz isterseniz bu kartları kullanımına geçebileceksiniz. Troy logolu kartları yurt dışında kullanamayacağınızı üst metinde belirtmiştik, ama yurt için de gerek ATM’ler de gerek ise online alışverişlerinizde kartınızı kullanabileceksiniz. Bankalar bununla kredi kartı hizmetlerine bağlı olarak yurt dışı finansmanlara ödedikleri paradan daha az ödeme yaparak hizmet verebilecekler.

Hangi bankalardan alabilirsiniz?

Troy logolu kredi kartı ya da banka kartı hizmeti ilk olarak oluşum yılı olarak sayılan 2016 da 10 banka ile sınırlı kaldı. İlgili uygulamalar 10 banka üzerinden devam edecek. Sayı bu 10 banka ile sınırlı kalmayacak ve 2017 yılı itibari ile Bu hizmeti veren banka sayısı 29’a yükselecek. 2017 yılında net listenin açıklanmasıyla da bu bankalardan alarak kullanıma başlayabilirsiniz.

Troy Logolu Kredi Kartları

Troy Logolu banka kartları hangileri, yeni sistemlerden olan Troy nedir haberimiz de sizlere en kapsamlı hali ile anlatacağız. Troy Türkiye’nin yeni ödeme sistemdir ve 1 Nisan 2016 tarihi ile kullanıma hazır hale getirilmiştir. Tamamen ülkemize has ve özel ödeme sistemlerinden birisi haline getirilmektedir. Kelimenin açılımıda Türkiye: tr, Ödeme: o, Yöntemi: y dir. 

Yeni sistem ile de kredi kartlarında da Troy logosu bulunmaya başlayacak. Henüz sistem yeni olduğundan kredi kartları ve banka kartlarına logolar konulmadı, ilerleyen günlerde sistem tam anlamıyla oluşturulduğunda kredi kartlarında da logo yer almaya başlayacaktır.

Yapılan açıklamalar da 2016 yılı içerisinde 10 bankadan Troy logolu banka kartı ve kredi kartı alınabileceği açıklandı. 2017 yılında ise 10 olan banka sayısının 29’a çıkacağı ve bakaların tamamında Troy logolu kartların alınabileceği belirtildi.

Troy logolu kartlarınızla da ATM’lerden, POS cihazlarından kolaylıkla işlem yapabileceksiniz. Şimdiden gerekli düzenlemeler yapıldı ve ATM’ler ve POS cihazları işlemlere hazır hale getirildi.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ