365 Kredi

Öğretmenlere Yurt Dışında Çalışma İmkanı

Öğretmenlere Yurt Dışında Çalışma İmkanı

4 yıl boyunca üniversite eğitimini alıp KPSS’ de başarı elde eden öğretmen adaylarının mesleğe tam anlamıyla başlamaları için atanmaları gerekmektedir. Kimi 1 yıl içerisinde atanma şansı yakalarken hala yıllardır atanma bekleyen kişiler de.  Fakat oranlara baktığımızda ciddi bir atanamayan ve öğretmen olma imkanını yakalamayan kesim var. Herkesin göz kulağı atanma haberlerin de iken farklı bir haber geldi ve öğretmenlere yurt dışında çalışma imkanı getirildi.  Geçtiğimiz gün Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafında yasallaşan Maarif Vakfı ile ayrıntılar paylaşılmaya başlandı.

Ayrıntılardan birisi de atanamayan öğretmenleri ilgilendiriyor. İlgili vakfın kurulması için Milli Eğitim Bakanlığı yaklaşık 1 Milyon TL değerinde bütçe ayırdı. Vakıf Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan Türkmenistan, Azerbaycan, Suudi Arabistan gibi ülkeler de eğitim veren ilgili okullarına bünyesine almayı hedefliyor. Diğer ülkeler de ilk oluk, orta okul ya da lise olması önemli olmaksızın açılan okullar vakfa bağlanacak. Açılan okullara da Türkiye’den öğretmen gönderilecek . Gönderilen öğretmenler ise devlet memuru olamayacak.

Yurt dışında ki okullarda atamayan fakat KPSS gibi elemelerde başarı elde eden kişiler görev alacak. Yurt dışında görev alacak öğretmenlerin maaşları ile alakAlı herhangi bir netlik yok. Verilecek maaşlar ülke standartlarına göre belirlenecek.  Yurt dışında atanan öğretmenlere diplomatik pasaport verilecek.  Kurumlar ile yapılan protokollere ve anlaşmalara bağlı olarak kişiler çalışmaya başlayacak. Bu durum ile atanamayan ve iş arayan öğretmenler bir nebze de olsa sorunlardan kurtulacak gibi duruyor.

Vakıf belirttiğimiz konulara netlik kazandırmak için ilgili çalışmalarına hala devam ediyor. Örneğin hangi ülke de ne kadar maaş verileceği, çalışmalar sonuçlandırıldıktan sonra paylaşılacak. Yapılan araştırmalar da yurt dışında 120’ye yakın ülke de Türk okulu olduğu belirlendi. Toplam da ise yaklaşık 12 bin 824 öğrenci var.  Öğretmenler ile alakAlı diğer haberlerden biri de Doğu da 5 yıllık süreç boyunca çalışan kişilerin kadroya alınacağı oldu. Çalışma süreci 8 yıla vardığında da kişiler diledikleri Türkiye ilinde görev yapma ve gitme hakkı kazanacak.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ