365 Kredi

Halka Açılan Ünlü Oyun Şirketleri

Halka Açılan Ünlü Oyun Şirketleri

Borsa yatırımı ve  hisselerin halkı arzı son dönemde birçok büyük şirket tarafından gerçekleşmiş durumda. Birçok kişinin sosyal medya sitelerinde zaman geçirdiği mobil oyunlar ise borsaya açılmış durumda. Candy Crus’ın yapımcısı King Dijital Entertainment  borsada halka arza ile birlikte  birçok oyun şirketinin borsadaki başarısı ve başarısızlıkları  gündeme geldi. Oyun şirketleri reel piyasada büyük ilgi görse de borsada çok keskin düşüşler yaşayabiliyor.  Farmville  bunun en güzel örneği son dönemde kullanıcı sayısı oldukça düştü ve şirket borsada ciddi değer kaybetti.

King Digital Entertainment (KING)

King  Dijital Entertainmen şirketinin hisseleri New York Borsasında işlem görüyor  bir adet hisse 17.81 dolardan işlem görüyor. Ciddi bir gelişim gösteren şirket bu başarısını borsada sürdürüyor. Bubble  Witch Saga’nın  yeni versiyonu kullanıcılar tarafından tam not aldı. King.com adıyla kurulan şirket   Cand Crush ,  Resue Saga, Bubble Witch olmak üzere birçok oyunu piyasaya sürdü. Mobil piyasada kısa sürede önemli bir yer edinen şirket ciddi bir kitleye hitap ediyor. Mobil oyun kategorisinde büyük bir başarı yakalayan şirketin birçok yerde ofisleri bulunuyor. 30         milyardan daha fazla bir kullanıcı kitlesine hitap ediyor şirket.

Zynga (ZNGA)

Sosyal medyada  kendine yer  edinmiş oyun devlerinden biriside hiç şüphesiz Zynga şirketi. 2011 yılında  10 milyon hisse senedi 10 dolardan halka arz edildi. Birçok şirket bu oyun devine ciddi yatırımlar yaptı bunların başında ise Google geliyor. Bu şirketin hisseleri şu anda  teknoloji borsası NASDAQ borsasında işlem görüyor. Bu şirketin en ünlü oyunu Farmville sonrası rekor bir kar elde etti. 2011 başında günlük 59 milyonluk bir aktif kullanıcıya hitap etmeyi başardı şirket şimdilerde günlük 250 milyonluk bir online kitleye hitap ediyor.

Electronic Arts (EA)

Eski bir oyun devi olan Electronic Arts NASDAQ borsasında işlem görüyor. 1982 yılında kurulan şirket çok büyük üne sahiptir. 2005 yılında dünyanın en büyük oyun üreticisi unvanına sahip oldu. FIFA,NBA, Sims serisi ,Need For Speed gibi fenomen olan birçok oyunu oyun severlerle buluşturdu şirket.  34,85 dolardan işlem görüyor şirketin hisseleri mobil ortama uyum sağlamada şirket zorlansa da hala oyun sektöründe büyük bir hacme sahip şirket.

Electronic Arts şirket hisselerini takip etmek için tıklayınız.

Activision Blizzard (ATVI)

Oyun devleri arasında adı sık anılan Activision Blizzard NASDAQ borsasında işlem görüyor. 20,92 dolar seviyelerinde işlem gören şirket hisseleri oldukça popüler. 2008 yılında kurulmuş olan şirket dünya çapında üne sahip ve  Fransız kaynaklı bir Amerikan şirketi Guitar Hero, Call of Duty  serisi gibi efsane olmuş birçok oyunu yaratmış durumda. 13 milyar dolar piyasa değeri olduğu varsayılan şirket  çok ciddi anlamda borsada başarı sağladı.

Halka açılan birçok oyun şirketi borsada başarı sağladı. Oyun şirketlerinin halka açılmalarındaki ana amaç şirket değerini artırıp gerekli büyümeyi sağlamaktır birçok  şirket bunu başardı.  Böylece piyasadaki saygınlıkları kısa sürede arttı ve şirketleri kendilerini kanıtlamış oldu. Hızlı büyümeyi hedefleyen şirketler her zaman halka arzı tercih eder. Şirketinizin marka değerini artırmak için sizlerde borsaya girin ve şirketinizi halka arz edin

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ