365 Kredi

Suriyelilere Bedava TOKİ Konutları

Suriyelilere Bedava TOKİ Konutları

Suriyeliye Bedava TOKİ Verilecek Mi?

Son zamanlar da Suriyeli kişiler ile ilgili haberler gerek yazılı gerek ise sözlü medyada sıklıkla yer almaya başladı. Savaştan kaçarak ülkemize sığınan Suriyelilerin sayısı bir hayli fazla ve birçoğu maalesef çok zor şartlarda hayatlarına devam etmeye çalışıyor. Yaşananlar böyle olunca da farklı yapılandırmalar ile var olan durumun düzenlenmesi için çözüm yolları aranmaya ve yapılandırmalar yapılmaya başlandı.

Atılan ilk adım Suriyeli kişilere Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığı verilmesi oldu. Konu hakkında Cumhurbaşkanı kısa bir açıklama yaptı ve henüz bir netlik yok. Diğer bir haber ise Suriyeli’lerin Toki’den bedava ev alabileceği oldu. Hemen haber detaylarına geçmeden belirtelim ki Toki bedava ev vermeyecek. Böyle bir durum yok. Peki, Suriyeli kişiler hangi şekilde Toki’den ev alabilecek? İşte cevabı.

Suriye Vatandaşları TOKİ’den Ev Satın Alma Şartları

Toki aracılığı ile ev sahibi olmak istediğiniz de karşımıza ilk çıkan madde Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmaktadır. Durum böyle olunca vatandaşlık verilmeden TOKİ’den ev alamayacakları tahmin ediliyor. Bunun sadece bir tahmin olması ise henüz konuyla alakalı olarak kapsamlı açıklamaların yapılmamasıdır. Uzun vadeler de geri ödemeleri yapmak şartı ile TOKİ’den ev alabilecekler.

Belki ödeme imkanlarında kişilerin olası maddi durumları göz önünde bulundurarak kolaylık sağlanabilir. TOKİ başvuru aşamalarında öncelikli kişiler arasında yer alabilecek mi, bu ve diğer konular ile alakalı ne tür maddeler etkilenecek gelecek diğer açıklamalar da öğrenebileceğiz.

Suriyelilere Hangi İllerde TOKİ Konutları Verilecek

Son günlerde ülke olarak çok ciddi ve yoğun bir gündeme sahibiz. Gün içerisinde pek çok son dakika haberine maruz kalıyoruz. Bunun yanı sıra da, son dakika olmasa bile güncel olarak sonuçlanması, karara bağlanması beklenen konular da cabası. Bu yoğun gündem içerisinde de en çok merak edilen konu, savaş sonrası ülkelerinden, ülkemize irtica eden Suriyeliler konusu.

Vatandaşlığa geçecekler mi, ne gibi haklar tanınıyor, Suriyelilere hangi illerde Toki verilecek gibi konular ülke gündemini oluşturuyor. Bilindiği gibi Toki (Toplu Konut İdaresi), devlet destekli, daha doğrusu devlet tarafından ihale karşılığında bir şirkete yaptırılan, toplu konutlar. Devlet bu konutları uygun fiyatlı olarak satışını gerçekleştirerek, halkın ev sahibi olmasını sağlıyor. Bunun yanı sıra, Suriyeliler gibi, ekstrem durumları olan kişilere, durum iyileşene kadar devlet tarafından tahsil edilmektedir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriyelilerin, mevcut durumda, tek bir bodrum katında 10 – 15 kişi yaşamalarının zorluğuna değindiği açıklamasında, dilerlerse satışa çıkarıldığı halde, henüz satılmamış 2 bin 800 adet konutun satışının gerçekleştirilebileceğini dile getirdi.


Bu konutların özellikle Güneydoğu ve Doğu illerinde bulunduğunu da sözlerine ekledi.


Fakat, bulunduğumuz dönem içerisinde, yasal olarak Suriyelilerin vatandaşlığa geçmeden, ülkemizde taşınmaz mülk sahibi olmaları mümkün değil. Bazı çevrelerde, maddi durumu uygun olan Suriyelilerin de tanıdıkları üzerlerine ev aldıkları biliyor.

Ev satışları ile ilgili olarak da, vatandaşlık konusu gündemde duruyor. Yapılan açıklamalar içerisinde de, Toki konutlarının Suriyelilere satışı gerçekleştirileceği takdirde, bu satışlarda Türk vatandaşlarına uygulanan prosedürlerin geçerli olacağı ve fiyatlarda da herhangi bir düşme ya da ayrıcalık sağlanmayacağına dair bilgiler de yer alıyor. Mevcut sıcak gündem içerisinde bu konunun kısmi olarak, kısa bir süreliğine askıya alındığı da konuşulan konular arasında.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ