365 Kredi

KYK Öğrenim Kredisi Borçlarını E Devlet Üzerinden Ertelenebiliyor

KYK Öğrenim Kredisi Borçlarını E Devlet Üzerinden Ertelenebiliyor

Kredi Yurtlar Kurumu yani KYK borç erteleme işlemlerinizi yapmak için artık ilgili makamlara gitmek ve zaman kaybetmek zorunda değilsiniz. E- Devlet sistemi üzerinden de tüm işlemlerinizi yapabilirsiniz. Bilindiği gibi çoğu üniversite öğrencisi eğitimlerine katkı olsun diye KYK ‘dan kredi almaktadır. Kredi alımında ki ilk şart 4 yıllık eğitim hayatı son bulup meslek sahibi olduğunda geri ödemektedir. Fakat günümüz şartlarında üniversite mezuniyeti sonrasında anında iş bulunamayabiliyor, hatta kişiler yıllarca iş arayışına da girebiliyor

Bu durumda da KYK ödemelerinizi ertelemeniz gerekebilir. KYK Borç erteleme detaylarına geçmeden önce kimler ertelemeye hak kazanmaktadır borçlarını ertelemektedir kısaca bahsedelim.

Kredi Kurtlar Kredisi borçlarınızı ertelemeniz için;

  • SGK kaydınızın olmaması gerekiyor, yani işsiz olmalınız. Çalışıyorsanız borç ertelenme talebiniz olumsuz sonuçlanacaktır ve geri ödeme işlemini yapmak zorundasınız.
  • İlk aşamada bu şekilde 1 yıl boyunca borçlarınızı erteleyebilirsiniz. İşsizliğinin devam eder ise 1 yılın sonunda tekrar borç erteleme talebinde bulunabilirsiniz.
  • KYK geri ödeme dönemi askerlik dönemine rastlayan kişiler, yine borçlarını erteleyebilir.
  • Üniversite eğitimi normal 4 yıllık süreç içerisinde tamamladıktan sonra herhangi bir ara vermeden lisansüstü eğitimine devam eden öğrenciler de borçlarını erteleyebilirler.
  • Buna ek olarak da lisansüstü öğrenimini tamamlayan kişiler bitiş itibari ile 2 yıl sonra işsizler ise yine erteleme işlemini yapabilirler.

KYK başvuruları ve yine aynı şekilde ertelenme işlemleri sanallığa taşındı. Borç erteleme talebi için ilk olarak E- Devlet sitemine TC kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapmanız gerekiyor. Eğer şifrenizi bilmiyorsanız size en yakın PTT şubesine giderek alabilirsiniz. Aynı şekilde şifresini kaybeden ve unutan kişiler de PTT aracılığı ile alabilir. Ardından ilgili KYK alanında yine TC kimlik numarası yardımıyla başvuru yapabilirsiniz. Sizde KYK borçlarınızı ertelemek istiyorsanız dilekçe yazman ve belirttiğimiz gibi ilgili makamlara gitmek zorunda değilsiniz Anında E- Devlet sistem yardımı ile borçlarınızı erteleyebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ