365 Kredi

Gurbetçilere Çalışmadan Emeklilik İmkanı

Gurbetçilere Çalışmadan Emeklilik İmkanı

Yurt dışında sigortalı olarak çalışan ve daha sonra Türkiye’ye dönen vatandaşlar için emeklilik süreleri oldukça büyük sorun olmaktaydı. Orada çalışan vatandaşların çalışma süreleri ülkemizde sayılmamakta ve vatandaşlar hiç çalışmamış gibi Türkiye’de sigortalarını yeniden başlatmaktaydı. Ama son yıllarda bu konuyla ilgili alınan şikayetler üzerine ülkemizde çeşitli çalışmalar yapılmaya başlandı ve bu çalışmaların sonunda da yurt dışında sigortaları başlayan vatandaşlara sevinecekleri bir haber geldi.

Türkiye dışında yaşayan bir çok vatandaşımız bulunuyor. Bu vatandaşlarının çoğunun Türkiye’de sigorta başlangıcı var. Vatandaşlardan bazıları ise yurt dışında çalıştıktan bir süre sonra Türkiye’ye dönüp sigortalı oluyorlar. Az da olsa sadece dışarıda sigortalı olarak çalışan ve ülkemizde hiçbir sosyal güvencesi olmayan çalışanlar da var. İşte bu üç durumda bulunan vatandaşların da yurt dışında çalışma sürelerini saydırarak burada emekli olmalarının yolu açıldı. Bu yol ya kişilerin ülkemize borçlanmasıyla ya da yapılan anlaşmalar gereği sigortalarının Türkiye’ de sayılmasıyla ortaya çıkıyor.

ŞARTLAR:

Çalışan erkek vatandaşların bu avantajdan yararlanmaları için 18 yaşından sonraki çalışma şartları göz önünde bulunduruluyor. Ama yurt dışında çalışan kadınlar için bu durum değişiyor. Kadın vatandaşlar Türkiye’de emekli olmak istedikleri zaman yurt dışında çalışmış olmaları şartı aranmıyor. Yurt dışında çalışmadıkları süreler de Türkiye’deki emeklilik hesaplarına katılabiliyor. Çalışmadıkları bu süreleri geriye doğru borçlanma yoluyla kazanarak emeklilik hakkı elde edebiliyorlar. Bu hakkı kazanmış olmak için herhangi bir süre şartı aranmıyor. Sadece yurt dışında ikamet etmiş olması yeterli oluyor. Bu konuyla ilgili kanun açıkça şu şeklide belirtilmiş;

“Türk vatandaşı olanlar, 18 yaşını doldurduktan sonra Türk vatandaşı olarak yurt dışında geçen ve belgelendirilen sigortalılık süreleri ve bunlar sonunda her birinde bir yıla kadar olan işsizlik süreleriyle ev kadını olarak geçen sürelerdir.”

Yani bu şartlarda ev kadınları çalışmak zorunda kalmadan Türkiye’ de emekli olabiliyor. Tek şart ev kadınlarının yurt dışında oturduklarını ispat etmeleri ve ikametgahlarının olması. Bu ikametgahlar da Türkiye’de yeminli tercüme büroları tarafından onaylı olmak zorunda. Aynı şekilde giriş çıkış tarihlerinin yazılı olduğu pasaport da olmak zorunda. Bu şartlar yerine getirildiği takdirde gurbetçi ev kadınları çalışmadan emekli olabiliyor.

Almanyada Ki Gurbetçilere Emeklilik Fırsatı

 

Ülkemizde emeklilik alanında yapılan düzenlemeler sadece yurt için de yaşayan vatandaşları değil yurt dışında yaşayanları da ilgilendirmeye başladı. Özellikle gurbetçilerin daha fazla olduğu ülkeler de Almanya gibi yeni düzenlemeler geliyor. Mesleki eğitim görenler staj sürelerine başladığında yapılan sigorta SSK’dan sayılmıyor yani emeklilik sürecini etkilemiyordu. Bu alanda da talepler artık ve stajerler düzenleme yapılmasını dört gözle bekliyordu.

İlgili konu Türkiye’de uygulanmaya başlamasa da Almanya da yaşayan gurbetçilere hak olarak tanınmaya başlandı. Almanya da mesleki eğitim sürecine bağlı olarak zorunlu prim ödemeleri sigorta başlangıç tarihi olarak kabul edilecek ve emeklilik alanında etkileri olacak. Torba yasası kapsamında yapılan düzenlemeler devam ediyor. İlgili yasa da var olan maddelerden birisi de üst metinde açıklamasını yaptığımız Almanya da yaşayan gurbetçilere sunulan emeklilik hakkı oldu. Ayrıca konuyla alakalı yapılan açıklamalar da 18 yaşından büyük olan kişilerin tamamı işleme tabi tutulacak.

Var sayalım ki Türk vatandaşlığından çıktınız ve Alman vatandaşı oldunuz, süreç nasıl işler diye merak ediyorsanız. Sonrasında yeniden Türk vatandaşı olmadan önce Sosyal Güvenlik borçlanması yapabilecekler. Yapılan bu düzenlemeler ile Almanya da yaşayan Türk vatandaşları ülkemiz de emekli olabilecekler. Borçlanma işlemlerinizi yurt dışında sigortalı olarak çalışmaya başladığınız dönemler ile başlayıp aralarında 1 yıllık zaman bulunan işsizlik sürelerine göre yapılmaktadır.

Bu alanda açılmış ve kişilerin haklı çıktığı emsal dosyalar ve davalar da söz konusu. Yurt dışından borçlanma işlemi ile Türkiye de emekli olmak isteyen kişilerin yoklama belgesi vermesi gerekmektedir. 6 aydan daha uzun süreler de kişi yurt dışında kalacaksa yoklama belgesi doldurmak zorundadır. Bunun yanı sıra belirtmemiz de fayda var ki gurbetçi memleketine geldiğinde birkaç gün dahi olsa sigortalı işçi olarak çalışır ise borçlanma yapan kişi açısından bu durumun artıları olacaktır.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ