365 Kredi

Borsa Hangi Haberlerden Etkileniyor

Borsa Hangi Haberlerden Etkileniyor

Ülkemiz de ve yurt dışında en çok kullanılan yatırım araçlarından birisi Borsa’dır. Hatta yatırım denilince akla ilk gelen kelime desek yanlış ifade kullanmış olmayız. Borsa da sürekli dalgalanmalar söz konusu olabiliyor.  Örneğin güne artış ile başlayan bir hisse senedi gün sonuna gelindiğinde düşüş yaşayabiliyor. Bu dalgalanmaları etkileyen birçok unsur var.

Borsa, hisse senedi fiyatlarını etkileyen en önemli faktör arz ve talep durumudur. Arz ve talep oranında değişiklik olması borsa hisse senedi fiyatlarını direk etkilemekte ve değişiklik yaşanmasına neden olmaktadır. Bu değişim artış yönünde olabileceği gibi düşüş yönünde de olabiliyor. Mesela A firmasının hisse senetlerine biranda talebin artması o şirketin hisse senedi satış fiyatlarının da artması anlamına gelmektedir. Hatta daha öncesinde yatırım yapan kişiler de bu hisse senedi artışına bağlı olarak kazanç elde etmektedirler.

Dünya ekonomisinin gidişatı ve ekonomik değişimler de Borsayı etkileyen faktörler, haberler listesinde yer almaktadır. Örneğin ülkemiz de var olan ekonomi durumu, sektör ve firma durum, performansı borsayı, hisse senetlerini etkilemektedir. Bunların yanı sıra terör gibi olaylar da borsayı etkilemektedir. Bu durumlar dış etmenler olarak adlandırılmaktadır.

Bunlara ek olarak Borsa hisse senedi değerlerini etkileyen bir diğer etmen ise mevsimsel faktörlerdir. Örneğin Ramazan ayı içerisinde ülkemiz de hizmet veren gıda ve içecek şirketlerinin hisse senet değerlerinin artması gibi. Borsa da yaşanan etkileşimlere değişimlere dikkat ederek yatırımlarınızı bu şekilde yapmaya özen göstermelisiniz. Yatırım yapmadan önce araştırmanız ve alanında uzman olanların yorumlarına bakmanızın size artı katkıları olacaktır ve bilgilenmenizi sağlayacaktır.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ