365 Kredi

KOSGEB Destekli Krediler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

KOSGEB Destekli Krediler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

KOSGEB destekleri küçük ve orta ölçekli esnafları kapsamaktadır. İşletmesini geliştirmek isteyen, yeni dekorasyon yaptırmak isteyen kişiler KOSGEB ten 100.000 TL ye kadar geri ödemeli kredi kullanma şansları var. Çekmiş oldukları bu kredinin de faiz oranları çok düşüktür. Zaten esnafa destek amaçlı bir kurum olduğu için ödemeleri de o kadar rahattır. Vadesini ve ödemelerini esnafın gelirine göre düzenlemektedir.

Kesinlikle adil bir kredi geri ödeme programı vardır. Bu yüzden esnaflar için çok avantajlıdır. Diğer en büyük desteği ise, yeni girişimciler için 50,000 TL ye kadar hibe kredisidir. Yani tamamen vereceği parayı hibe etmektedir. Amaç işsizliği önlemek, iç piyasayı canlandırmaktır. Ama bu hibe kredisi almak pek kolay değildir. Hibe kredisinden yararlanabilmek için, ilk defa bir işletme açıyor olmanız gerekmektedir. Ama bir işletme açmak istiyorsanız ilk önce yapmanız gereken işletmenlik sertifikası almanız gerekmektedir. Çünkü işletmenlik sertifikası olmayan kişilerin başvuruları kabul edilmemektedir. İşletmenlik sertifikasını illerde bulunan İş-Kur dan alabilirsiniz. 10 günlük bir eğitim sonucu İşletmenlik sertifikası alabilirsiniz.

KOSGEB Kredi Başvurusu

Hem de İş-Kur her gün için size  20 TL vermektedir. Tabi sertifikayı aldınız bitmiş sayılmaz. Kuracağınız işletmeyi çok iyi muhasebeleştirmeniz gerekmektedir. Kosgeb in desteklediği işletmeler genellikle üretim amaçlı işletmelere öncülük vermektedirler. Herkesin en çok merak ettiği ise, işletme kurmadan önce mi hibe kredi veriyorlar. Hayır. Siz işletmenizi kuruyorsunuz, tüm yaptığınız masraflarınızı faturalandırıp sunuyorsunuz. Eğer KOSGEB projenizi desteklerse, size hibe krediyi verir.


Bilgi: Kosgeb Kredileri Hangi Bankalar Veriyor


Ama onay vermez ise, hibe kredi vermeyebilir. Bir çok yeni açılan işletme bu hibe krediden alabilmek için çok uğraşmış ama malesef herkes alamamıştır. Yani sizin kenarda bir birikiminiz olması şart. Yani harçla borçla işletmemi kurarım ondan sonra Kosgeb ten hibe krediyi alır borçlarımı öderim diye düşünürseniz, daha sonra sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bence en mantıklısı bir birikiminiz yok ise, bankadan uzun vadeli kredi kullanın. En azından hibe kredi alamazsanız da hiç olmazsa banka kredilesini azar azar ödersiniz. Tabi yeni işletme kuran kişiler Kosgeb ten hibe kredisi alan kişiler de var. Ama dediğim gibi prosedürü çok iyi bilmeniz gerekir

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ