365 Kredi

Findeks Kredi Notu Nedir? Ne İşe Yarar?

Findeks Kredi Notu Nedir? Ne İşe Yarar?

Yapılan yeni düzenlemeler ile Türkiye’nin ilk ve tek kredi notu sorgulama adresi olarak kurulan Findeks, Kredi Kayıt Bürosu ile işbirliği yaparak banka müşterilerine yepyeni hizmetler sunuyor. Bireysel ve ticari bankacılık için çeşitli paketler hazırlayan ve buna göre kategoriler halinde banka kredi notu ve birçok hizmet veren Findeks’te kredi notu sorgulama işlemleri oldukça pratik ve kolay bir şekilde yapılıyor.

Ücretsiz üye olabileceğiniz Findeks sayfasında TC kimlik numaranız ile kredi notu puanınızı öğrenebilirsiniz. Bu kredi notu cep telefonunuza gelen bir doğrulama kodu sonucunda sizlere belirtilmektedir. Findeks hizmetlerinden daha fazla yararlanmak isteyen kişiler bunlara ek olarak Findeks’in bireysel ve ticari bankacılık için özel olarak hazırladığı paketlerden de yararlanabiliyor. Bunun dışında Findeks ile anlaşmalı olan bankaların internet bankacılığını kullanarak da kredi notu öğrenilebilmektedir.

Findeks, Avea Türk Telekom ile de bir anlaşma sağlayarak cep telefonunuza kredi notunuzun gelmesini sağlıyor. Findeks kredi notu sorgulama menüsünden kişisel bilgilerinizi girerek anından kredi notunuzu öğrenebilir ve bankalara bu puanla başvurabilirsiniz. Bankaların kredi vermede bir kriter olarak aldığı kredi puanı ile ön başvurunuz hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz.

 


Avea ile Kredi Notu Öğrenme İşlemi Bir SMS Kadar Yakın


 

Kredi Notu Nedir?

Bankaların müşterilerinin kredi potansiyellerini değerlendirmek üzere kurmuş oldukları özel bir sistemdir. Bu sistemde değerlendirmesi yapılan kişinin mali karnesi çıkarılır ve ödeme dengesinin yanı sıra aylık geliri, öğrenimi, mesleği gibi kriterlere önem verilerek puanlamada bulunulur.

Kredi Notu Ne İşe Yarar?

Bankalar günümüzde gelişen bilgi teknolojileri sistemleri sayesinde artık kredi başvurusu için değerlendirmeleri kredi notu üzerinden yapmaktadır. Kredi notu yüksek olan kişilerin hem kredi onayı almaları kolaylaştırılmakta hem de kullanmış oldukları krediler için daha düşük faiz oranları uygulanmaktadır.

Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi notunun düşmesinde ki temel 2 etken bulunmaktadır. Bunlardan ilki kredi notu hesaplaması gerçekleştirilen kişinin borcunu ödememesi ya da kredi kartı limitinin yükselmesidir. Bir diğer önemli etken ise kişinin yeni bir kredi kullanarak kredi borç limitini yükseltmesidir. Bunlara ek olarak aylık gelirin düşmesi de kredi notunun düşmesini tetiklemektedir.


Bilgi: Kredi Notu Düşmesi


 

Kredi Notu Nasıl Düzelir?

Kredi notunu yükseltmek için kullanılabilecek en doğru yöntem kesinlikle ödemelerinizi düzenli bir şekilde gerçekleştirmektir. Borçlarını düzenli ödeyen, son ödeme tarihini asla geçirmeyen ve borç ödeme tarihinde borcunun tümünü kapatan kişiler bankalar için güvenilir kişilerdir.

Eskiden, bankalara kredi ya da kredi başvurusu yapıldığında, bankalar sizi hiç araştırmadan, kişilerin geri ödeyip ödemeyeceklerini umursamadan onay veriyorlardı. Bu geçmiş yıllarda binlerce kişinin evine haciz gelmesine ve hatta borçlarını ödeyemeyen pek çok kısa süreli hapse girmesine neden oldu. Kişilerin bu maduriyetlerinden dolayı, devlet kanalından yeni düzenlemeler getirildi.

Findeks kredi notu renkleri

Findeks kredi puanı, kişilerin kullandıkları banka ürünlerinin geri ödeme performanslarının karnesi olarak açıklanabilir. Kredileriniz ve kredi kartlarınız ne kadar düzenli ödenirse, puanınız o kadar yüksek olacaktır. Her sekmede, puanınız düşerek, kredi ve kredi kartı almanız zorlaşacaktır. Peki, Findeks kredi rengi ne demek? Kredi notu puanlaması 1’den 1900’e kadar giden bir puanlama sistemi. Bu sistem 3 baremden oluşuyor. Çok riskli, orta riskli ve az riskli  olarak değerlendiriliyor. Her barem de daha rahat ayırt edilebilmesi için renkler ile ifade ediliyor.

Findeks kredi rengi kırmızı olanlar tüm bankalarda çok riskli grubunda yer aldıkları, bankalardan kredi almaları neredeyse imkansızdır. Kredi alabilmek için mutlaka kredi puanlarını yükseltmeleri gerekir.

Findeks kredi rengi sarı olanlar ise, orta seviyede risk grubunda yer alanlardır. Her bankadan kredi alamayabilirler ya da bankalardan kredi alabilmek için, ipotek ya da kefil destekleri olması gerekebilir.

Findeks kredi rengi yeşil olanlar risk bölgesinde yer almayan, düzenli ödemeler yapan ve hangi bankaya giderse gittik, çok yüksek ihtimalle ve rahatlıkla kredi alabilecek kişileri temsil ederler.

Findeks kredi notu nasıl yükselir? Bunun için mutlaka bankalar ile çalışmanız gerekir. Bankaların kredi kartlarının ve bankalardan aldığınız kredilerin borçlarını, zamanında ve eksiksiz olarak ödemeniz gerekir. Böylece ödeme performansınız arttığı için, otomatik olarak da Findeks kredi puanı seviyeniz yükselecektir.

TC No ile Kredi Notu Öğrenme

Findeks kredi notlarında gerekli olan durumlar için internet üzerinden çeşitli paketler ile öğrenmek de mümkündür. Kredi notlarında bulunan seviyeler herkesin durumuna göre ayarlanır. Kredi notlarında yer alan ödeme imkanlarına göre bütün ödemelerin yapılması durumunda kredi notu herkesin yüksek olabilir. Kredi notunu ilk seferde ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz. Bununla birlikte diğer öğrenme işlemlerinde gerekli durumlarda ücretli paketler ile birlikte öğrenmek de mümkün olabilmektedir. Kredi notlarını hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notunun öğrenilmesi son dönemlerde oldukça önemli bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Eğer Findeks sisteminin bir üyesiyseniz ve kredi notunuzu merak ediyorsanız Findeks hesabınız üzerinden kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Kredi notunu öğrenme sistemi ile Findeks’ten veya diğer bankalardan kredi notunuzu görebilirsiniz. Findeks ile aynı zamanda sms yöntemi ile kredi notunuzu hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz. TC kimlik numarası ve Findeks üyelik numarası ile günün her anında kredi notunuzu görebilir ve ona göre kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kredi notu bankalarda kredi alabilmek için çok önemli bir kriterdir. Kredi notu sayesinde ihtiyaç kredileri için bankalara ön başvuruda bulunabilirsiniz. Kredi notunun dereceleri iyi, kötü ve orta olarak değerlendirilmektedir. Kredi notu puanının yüksek olması kredi almanızı kolaylaştırmaktadır. Kredi notunun oluşumunda Findeks ve Kredi Kayıt Bürosu birlikte çalışmaktadır. Bu sayede doğru bir şekilde kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Kredi notunun öğrenilmesi ön başvurularda sizlere bilgi vermektedir. Kredi notunun oluşumunda kişilerin geçmiş ödeme düzeni ve kayıtları göz önünde bulundurulmaktadır. TC kimlik numarası, sms ve diğer yöntemlerle kredi notu anında müşterilere iletilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ